Vrituální prohlídka hotelu
Hotel and Restaurant „Above the clouds“
Have you ever had a breakfast in another such place?
Webkamera - Hotel JeštědUbytování Liberec - Hotel Ještěd

HOTEL AND RESTAURANT

Welcome to Ještěd

Ještěd is a symbol of the Liberec Region with location at 1012 meters above sea level. It dominates the northern Bohemia. The Ještěd transmission tower earned for Karel Hubáček the prestigious award of the Perret prize. Thanks to its unique architecture became a national cultural monument and building of the century.

We offer you pleasant sitting in the restaurant above the clouds with a capacity of 190 seats and accommodation in *** hotel with a capacity of 59 beds. Ještěd is technically unique. In one tower architect Karel Hubacek decided to place the TV transmitter, restaurant and hotel. You can enjoy a romantic view over the countryside here.

During the winter season is available nearby ski resort, summer is ideal for trips.


 • Ještěd tower represents a typologically unique combination of hotel ant TV tower.
  It was designet by the architekt Karel Hubáček in cooperation with the structural engineers Zděněk Patrman and Zdeněk Zachař and civil angineers Vaclav Bůžek and Vladimír Křupka.

 • Ještěd offers an excelent all-round view.
  When weather is clear, it is possible to see the 144 km – Distants (Klinovec in Krušné hory, as well Žižkas tower in Prague, Říp, Jizera moutains, Krkonoše, Czech Paradise and many others.

 • The hotel Ještěd restaurant has four parts,
  formed from four arc sections which are mutually connected in a circle.

 • Railings weldet from discarded pieces of steel.
  Artis Jaroslav Klabště

 • Original furniture custom made according to the latest industrial design
  (lamps, ashtrays, seats, etc) with lower-quality type elements (metal fitting, handles, fixtures etc.

 • Martial Child – Artis Jaroslav Róna

MAP

Getting to the Jested


GPS coordinates

Recommendation

What the visitors say about Ještěd?

Dobrý den, tento týden jsme u Vás měli posezení s kolegy z práce a chtěli bychom Vám poděkovat za skutečně příjemně strávený čas. To, že jste skvělý tým, je patrné na profesionalitě a ochotě celého personálu. Ubytování, povídání o vínu a k tomu vybrané menu bylo báječné a výjimečné. Děkujeme a přejeme mnoho dalších spokojených návštěvníků. Jen tak dál :-)

prostřednictvím webu

Dobrý den. Chtěla bych poděkovat celému personálu hotelu Ještěd, za perfektní služby, vstřícné jednání a profesionální přístup. Kuchyně je na vysoké úrovni, obsluha seriózní a příjemná, pokoje uklizené, útulné a nádherně zařízené, zvláště oceňuji snahu o zachování původního nábytku. Recepce fungovala vždy skvěle. Musím říct, že tento hotel jsme si s manželem tak zamilovali,…

prostřednictvím webu

Dobrý den, chtěl bych Vám ještě jednou poděkovat za zážitek z pobytu u Vás na Ještědu. Vyřiďte prosím mou velkou pochvalu a uznání i recepci. Přístup všech Vašich recepčních (rezervace, check-in,check-out) byl více než srovnatelný s tím, co jsem zažil i v zahr. hotelech vyšší třídy během svých služebních cest. Velmi se mi např. líbilo, že i když Zuzana určitě informace…

prostřednictvím webu

Dostal jsem perfektní dárek k vánocům,který jsem proměnil teď v létě - poukaz do restaurace na Ještědu. S manželkou jsme si dali předkrm, aperitiv, hlavní chod, zákusek a digestiv. Lidi já se za celý život tak dobře nenajedl, kam se hrabe café Imperial. Představte si, že se mi o mém steaku na pepři dodneška zdá, a když si na něj vzpomenu olizuji se ještě teď. Kuchaři patří…

prostřednictvím webu


CONTACT

Send us a quick message