History
ledna 1907
Na vrcholu Ještědu vznikla nová horská chata
13.ledna 1907 byla slavnostně otevřena nová horská chata na Ještědu, o kterou se léta snažil Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory. Stavba trvala pouhých šest měsíců. Kamenná budova s dvaceti osmi metry vysokou vyhlídkovou věží zahrnovala hostinské pokoje, noclehárnu, společenskou místnost a šenkovnu. Záhy se stala novou siluetou hory Ještěd a oblíbeným místem nespočetných návštěvníků vrcholu nad Libercem.
února 1963
Liberečtí projektanti okamžitě začali s plány
Hned druhý den po požáru se na vrchol Ještědu vydali liberečtí projektanti, aby zhodnotili, zda je možné vyhořelou chatu opravit. Na první pohled bylo jasné, že požár chatu zničil úplně. Byla proto vyhlášena architektonická soutěž na novou podobu vysílače a hotelu s restaurací. Jen pár měsíců po požáru vybrala komise vítězný návrh architekta Karla Hubáčka, který jako jediný umístil vysílač i hotel s restaurací do jedné stavby.
července 1966
Započala stavba unikátní budovy
Základní kámen nového hotelu a vysílače na Ještědu byl položen 30.července 1966. Samotná stavba však nakonec trvala 10 let. K velkému zpomalení došlo zejména po roce 1968, kdy byla téměř zastavena. Na stavbě je použito několik - v té době - zcela nových technologií i materiálů. Mnoho ze zvolených technických řešení bylo v budoucnu použito na dalších stavbách u nás i ve světě.
ledna 1969
Ještěd získal prestižní ocenění
Za projekt Ještědu byl architekt Karel Hubáček oceněn Mezinárodní unií architektů a získal prestižní Cenu Augusta Perreta. Ještěd je jediná stavba v zemi s tímto nejvyšším odborným oceněním. K předání mělo dojít v Buenos Aires v Argentině a kolegové Karla Hubáčka vzpomínají na to, jak se na cestu chystal. Měl připravený předepsaný frak i krátkou řeč. Státní režim mu však na poslední chvíli vycestovat zakázal. Se smutkem i humorem na to vzpomínají tehdejší kolegové Karla Hubáčka v publikaci Vzpomínky na Ještěd.
prosince 1989
Začíná výměna soukromých vlastníků
Po Sametové revoluci se Ještěd stal předmětem privatizace a přešel do soukromých rukou. V té době také došlo k obměně vnitřního vybavení Ještědu a původní mobiliář, vyrobený v 70. letech na míru pro Ještěd, se levně rozprodával zájemcům nebo likvidoval.
ledna 1996
Ještěd v konkurzu
Firma vlastnící Ještěd se dostala do problémů a byl na ni uvalen konkurz. Restaurace i hotel byly uzavřeny a lidé mířící na vrchol Ještědu našly jen zavřené dveře. To chtěl změnit tehdejší správce konkurzní podstaty, který oslovil nové provozovatele, aby restauraci i hotel znovu otevřeli. V září 1996 tak na Ještědu začíná působit společnost Ještěd spol. s r.o., která hotel i restauraci provozuje v nájmu do dnes. Na vyřešení vlastnických vztahů si však unikátní stavba musela ještě čtyři roky počkat.
ledna 2000
Ještěd konečně našel stálého majitele
V roce 2000 objekt kupují České radiokomunikace a.s. a zahajují jeho nutnou údržbu. Restauraci i hotel pronajímají stejnému nájemci, společnosti Ještěd spol. s r.o..
ledna 2006
Stavba prohlášena národní kulturní památkou
Od 1. ledna 2006 je vládním unesením Ještěd prohlášen za národní kulturní památku České republiky.
května 2012
Nová naděje pro Ještěd
V létě 2012 vzniklo občanské sdružení Ještěd 73. Číslovka odkazuje na rok 1973, kdy byl Ještěd dokončen a otevřen. Cílem sdružení je vrátit Ještědu jeho dřívější lesk a přitom zachovat jeho původní tvář. Sdružení také chtělo rozhýbat další instituce a pomoci ke vzniku podkladů pro potřebnou rekonstrukci Ještědu.
září 2013
Salónek má repliky původního nábytku
Sdružení Ještěd 73 představilo v září nově vybavený salónek na Ještědu, pro který nechalo z peněz veřejnosti a sponzorů vyrobit repliky původního nábytku dle technických výkresů arch. Otakara Binara. V dalších letech pokračovalo sdružení, transformovaného mezitím na spolek, v obnově dalších částí interiérů. Vždy za přispění Hotelu Ještěd, Libereckého kraje a Českých Radikokomunikací. Na každé akci se významnou měrou podíleli i lidé, kteří přispívali do veřejné sbírky.
června 2015
Startují přípravy na rekonstrukci Ještědu
V létě 2015 vstupují do spolku Ještěd 73 jako členové Liberecký kraj, České Radiokomunikace a Hotel Ještěd. Všichni vkládají díl peněz, ze kterých se platí studie potřebné pro zpracování projektové dokumentace. Začíná postupná práce, která není na první pohled vidět, ale je po letech reálnou nadějí pro unikátní stavbu, která nutně potřebuje celkovou rekonstrukci.
září 2021
Naše čtvrtstoletí na Ještědu
V roce 2021 je tomu právě 25 let, co se Ještěd nacházel ve složité situaci. Na tehdejšího soukromého majitele byl vyhlášen konkrut a Ještěd byl kompletně uzavřen. Správce konkurzní podstaty nás tehdy oslovil, zda bychom neprovozovali restauraci s hotelem, alespoň na Jednu se zónu, než se vše vyřeší. My souhlasili a z jedné sezóny je sezón 25! Mezitím se majetkové vztahy na Ještědu urovnaly a nám je ctí, starat se o hosty hotelu a restaurace už 25 let.
listopadu 2023
50 let od otevření Ještědu
Rok 2023 je unikátním rokem. Připomínáme si 50 let od otevření Ještědu. Po celou dobu slouží svému původnímu účelu a pro veřejnost byl za celá léta uzavřen pouze jednou, a to na velmi krátkou dobu v roce 1996. Stavba jako taková si jistě zaslouží celkovou rekonstrukci, přesto je stále živá, navštěvovaná a stále obdivovaná u nás i v zahraničí. Na oslavu 50. výročí Ještědu jsme hostům se stejným rokem "narození", jako má Ještěd, rozdali stovky pobytů s 50% slevou.
února 2024
KAREL HUBÁČEK 100
Přesně 23.2.2024 by architekt Karel Hubáček - hlavní autor Ještědu - oslavil své 100. narozeniny. Měli jsme tu čest Karla Hubáčka několikrát pozvat na Ještěd a setkat se s ním osobně. Jistě může být obdivován za své stavby, z nichž Ještěd je jednou z nejviditelnějších. Podle vyprávění jeho kolegů a podle chování samotného pana architekta v politicky turbulentní době 60. a 70. let je ale zřejmé, že Karel Hubáček byl především velkou osobností, pevnou ve svých názorech, i když mu takový postoj nejednou přinesl problémy. Věříme, že právě tohle je dobré v dnešní době připomínat.
Foto Pavel Štecha ©